Top Banner
Artikel udskrevet fra vidoks.dk - © Nationalt Videnscenter for Ortopædkirurgisk Sygepleje

Oversigt - Det nationale mobiliseringsprojekt







Oversigt over deltagende ortopædkirurgiske afdelinger i det nationale mobiliseringsprojekt

Hospital

Emne og link til projektbeskrivelse 

Kontaktperson 

 Holbæk Sygehus -
 Ortopædkirurgisk afdeling

 Mobilisering af den crus- eller femuramputerede  patient  Henriette Hansen
 henh@regionsjaelland.dk 
 Nykøbing F. Sygehus
 Ortopædkirurgisk afdeling 
 Er anlæggelse af blærekateter en hindring til  tidlig/hyppig mobilisering  Fredy Zurfluh
 frz@regionsjaelland.dk 
 Næstved Sygehus -
 Center for Planlagt Kirugi 
 Mobilisering efter en knæ- eller hoftealloplastik  Linda Christensen
 lmcs@regionsjaelland.dk
 Slagelse Sygehus -
 Ortopædkirurgisk afdeling 
 Afventer emne  Bente Rehder
 breh@regionsjaelland.dk 
 Sjællands Universitetshospital,  Køge   Afventer emne  Trine Nordstrøm Alstrup
 tnal@regionsjaelland.dk 
 Odense Universitets-hospital  Multidisciplinær projektsamarbejde omkring tidlig  mobilisering af patienter med hoftefraktur   Charlotte Myhre Jensen
 Charlotte.Myhre.Jensen@rsyd.dk 
 Kolding Sygehus  Mobilisering af den ortogeriatriske patient i et  tværfagligt perspektiv   Heidi Grejsen
 Heidi.Grejsen@rsyd.dk 
 Sygehus Lillebælt - 
 Rygcenter Syddanmark 
 Hvor mobile er patienterne ét halvt år efter  udskrivelse  Gitte L. Henner
 gitte.lehmkuhl.henner@rsyd.dk 
 Sygehus Sønderjylland -
 Ortopædkirurgi  
 Afventer emne  Merete Hellerup
 Merete.Hellerup@rsyd.dk 
 Vejle Sygehus -  Ortopædkirurgisk afdeling  Mobilisering af isolationspatienter (inficeret  THA/TKA)  Louise Muxoll Grønhaug
 Louise.Muxoll.Gronhaug@rsyd.dk 
 Sydvestjysk Sygehus,
 Esbjerg
 Deltager ikke   - 
 Aalborg Universitetshospital,  Afsnit 109 Hjørring    Implementering af anbefalinger omkring tidlig  mobilisering af patienter med en hoftenær  fraktur  på sengeafsnittet  Lis Kjær Larsen
 likjl@rn.dk 
 Aalborg Universitetshospital,  Ortopædkirurgisk Sengeafsnit  O2   Afventer emne  Lili Worre
 lili.jensen@rn.dk 
 Aalborg Universitetshospital,  Ortopædkirurgisk afdeling,  Farsø  Hvilken betydning har tidlig mobilisering og-  udskrivelse for patienter med humerusfrakturer  Ingerlise Rønfeldt
 inro@rn.dk 
 Amager og Hvidovre Hospital  Tværfaglig planlægning og organisering af  mobilisering til patienter med hoftefraktur  Lone Assafi
 Lone.assafi@regionh.dk 
 Bispebjerg- Frederiksberg  Hospital  Afventer emne  Winnie Schmelling
 Winnie.schmelling@regionh.dk 
 Herlev og Gentofte Hospital  Afventer emne  -
 Nordsjællands Hospital  Afventer emne  -
 Rigshospitalet -  Ortopædkirurgisk Klinik  Afventer emne  Alice Slot
 alice.slot@regionh.dk 
 Aarhus Universitetshospital - 
 Ortopædkirurgisk Sengeafsnit 
 Afventer emne  Hanne Mainz
 mainz@aarhus.rm.dk 
 Center for Planlagt Kirugi - 
 Regionshospital Silkeborg 
 Mobilisering af rygopererede patienter  Maria Brinck Krog
 maria.brinck.krog@midt.rm.dk 
 Hospitalsenheden Midt - 
 Ortopædkirurgisk afdeling,  Viborg 
 Mobilisering og smertebehandling af  amputationspatienter  Claudia Stancu
 CLASTA@rm.dk 
 Hospitalsenheden Vest,  Holstebro  Deltager ikke   -
 Regionshospitalet Horsens -  Ortopædkirurgisk afdeling  Deltager ikke   - 
 Regionshospitalet Randers -  Ortopædkirurgisk afdeling  Den tværfaglige organiserings betydning for    mobilisering af akutte patienter  Selma Friis Overgaard
 SELOVE@rm.dk